Programme

12
/
13
Plenary session
10:00-10:15
Welcome Greetings: Prime Minister Saulius Skvernelis, Minister of Economy Mindaugas Sinkevičius
10:15-10:30
Business and Science Partnership 2017 Award Ceremony. Presented by Prime Minister Saulius Skvernelis and Minister of Economy Mindaugas Sinkevičius
10:30-11:00
YJ Fischer, Hyperloop One, "How we travel in the future"
11:10-11:40
Mike Otworth, Innventure, "Identification, Evaluation and Commercialization of Disruptive Technologies"
11:40-13:00
Lunch and networking time
14:00-15:00
B2B event
Future Technologies (Space technologies)
13:00-13:30
Rose Grymes, NASA, "Public-Private Partnerships: NASA's Silicon Valley Hub"
13:35-14:05
Discussion of NASA trainee projects
14:10-14:40
Gianfranco Visentin, European Space Agency, "Opportunities for participating to ESA's space developments"
14:40-15:25
Coffee Break
15:25-15:40
Vidmantas Tomkus, Lithuanian Space Association, "Development of International Space Co-operation of Lithuania"
15:45-16:30
Presentation and discussion about Lithuania's participation in science and technology programs of ESA
Future Society (Education)
13:00-13:30
Eilif Trondsen, Silicon Vikings, "Future of education and learning in the context of next-generation technology”
13:35-14:05
Ramojus Reimeris, MOSTA, "Education for the future society: combining data with ideas"
14:10-14:40
Povilas Poderskis, Vilnius city municipality, "Implemented innovations in education: from idea to rollout in less than 1 year"
14:40-15:25
Coffee Break
15:25-15:55
Jurgita Petrauskienė, Minister of Education and Science, "(R)evolution of a school desk"
16:00-16:30
Vaidas Repečka, "Positive education"
Future Cities (Smart cities/ Transport/ Energetics)
13:00-13:30
Andreas Gyllenhammar, Sweco, "Smart is the shortcut to Green - Trends for Future Cities"
13:35-14:05
Tadas Jonauskis, PUPA - Public Urbanism Personal Architecture, "Future urban living"
14:10-14:40
Frédéric Sartou, NAVYA, "Future of self-driving electric cars"
14:40-15:25
Coffee Break
15:25-15:55
Ričardas Čepas, Entrepreneur, "How to fight the nightmare of parking? A.lot parking vs US downtowns"
16:00-16:30
Vytautas Martinaitis, VGTU, "Sustainability model for buildings and renewable energy - where is the basement"
Future Challenges (Business and technology challenges)
13:00-13:25
Yuki Yonai, Tanita Corporation, "Healthcare Innovation for the 100-year Life Age"
13:25-13:45
Kanako Shinohara, The University of Tokyo COI project, "How ICT and IoT lead healthcare innovation"
13:50-14:20
Marcus Castenfors, SapientRazorfish, "How companies can transform to become more competitive in the digital age?"
14:25-14:55
Marijus Kasperavičius, Nasdaq, "Emerging technologies and new ways to collaborate"
14:55-15:25
Coffee Break
15:25-14:55
Tomas Krilavičius, Baltic Institute of Advanced Technology, "Artificial Intelligence Development Trends: Threats and Risks"
16:00-16:30
Andrius Bičeika, Revolut Technologies, "There's Got to be a Better Way: How Challenger Banks are Shaping the Future of Finance"
Plenary session
10:00-10:05
Lina Sabaitienė, Vice-Minister of Economy
10:05-10:35
Ray Hammond, Futurist, "The World In 2030"
10:40-11:10
Ralph Simon, Mobilium Global Limited, "What’s coming next - innovation that matters to Lithuania"
Future Technologies (Robotics/ ESCEL)
11:20-11:50
Claus Risager, Blue Ocean Robotics, "Disruptive nature of the robotics industry, how it penetrates into other branches and creates transformations"
11:55-12:25
Linas Vaitulevičius, Rubedo, "Robotic governance"
12:30-13:00
Hans Praat, NV NOM Investment and development agency, "Collaborative manufacturing as ticket to Industry 4.0 for SME’s"
13:00-14:15
Lunch and networking time
14:15-14:45
Edgaras Leichteris, Lithuanian robotics association, "Where’s my best/worst friend robot?"
14:50-15:05
Bert de Colvenaer, ECSEL, "The ECSEL JU: Thinking together, Working together and Investing together"
15:10-15:25
John Reiner, Infineon, "Evaluation of Electro mobility, Ecsel Cluster Project in the Domain of Automotive and Aviation"
15:30-15:45
Nica Mihai, AVL, "AVL List: roadmap to electrification"
15:50-16:05
Kaspars Ozols, Institute of Electronics and Computer Science, "Experience of the Latvian research institute (EDI) in the ECSEL-JU programme"
16:10-16:25
Gintarė Marinė, Metis Baltic, "Partnerships for Innovations"
Future Challenges (Cyber security/ Internet of Things)
11:20-11:50
Tomas Beinaravičius, Swedbank, "Data Protection and Cyber Security"
11:55-12:25
Oliver Goh, Iamus Pte Ltd, "Operating System and Security"
12:30-13:00
Paolo Balboni, ICT Legal Consulting, "Privacy Challenges in the Robotic and Artificial Intelligence era" (video presentation)
13:00-14:15
Lunch and networking time
14:15-14:45
Will Cardwell, Courage Ventures Consulting, "The Connected School: How IoT Will Help Reinvent Education"
14:50-15:20
Donatas Malinauskas, Deeper, "Who has stolen my IoT device?"
15:25-15:55
Martynas Špokas, Telia, "Applying Analytics to IoT"
16:00-16:30
Liu Rui, Asia-Euro meeting cooperation centre for science, technology and innovation, "China innovation strategy"
Future Society (Creativity and design)
11:20-11:50
Bart Van Tigchelt, UMAN360° & UQ TALENTS, "The underestimated impact of color"
11:55-13:00
Armin Kreiner-Norkūnas, E.ON, "How connecting minds strengthens the innovative capacity and the pace of innovation"
13:00-14:45
Lunch and networking time
14:15-14:45
Leena Sarvaranta, VTT Technical Research Centre of Finland, "Inclusive and creative society"
14:50-15:20
Fionn Dobbin, Age5, Creative confidence and leadership"
15:25-15:55
Mantas Palaima, Sure Innovation, "Interaction design / Future of transportation"
16:00-16:30
Justinas Jautžemis, "Artificial intelligence in marketing - what’s next"